علامه طباطبایی
دوشنبه - 2019 ژوئن 17 - 14 شوال 1440 - 27 خرداد 1398
401رکورد در مدت زمان 0.483ثانیه
عبارت مورد جستجو :
برخی می پندارند که شفیع قرار دادن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه (علیهما السلام) و زیارت قبور آنان و بوسیدن ضریحشان و تبرک به تربتشان شرک است، در حالیکه شرک در جایی است که اشخاص یا اشیاء را مستقل از خداوند متعال موثر بدانیم اما اگر آنها را وسیله ای در پیشگاه خداوند متعال بدانیم، شرک نیست و اشکالی ندارد. در این مقاله حضرت علامه طباطبایی(ره) این مسئله را به اختصار بیان نموده است.
ادامه حکمت متعالیه 31 خرداد 1398 14:29
«آیت الله جوادی آملی میراث دار حقیقی علامه طباطبایی است. بسیاری از مراجع در گذشته به تفسیر قرآن کریم نمی پرداختند و آن را کار طلاب و علمای ساده می دانستند، آیت الله جوادی آملی با ادامه راه علامه طباطبایی حقیقتا تفسیر را در حوزه های علمیه زنده کرد.» این جملاتی بود که احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس موسسه سمت در چهارمین همایش «طبیب روحانی» که به بزرگداشت آیت الله جوادی آملی اختصاص داشت بر زبان آورد؛ همایشی که در آن بر نقش کلیدی جوادی آملی در مباحث مربوط به حکمت متعالیه و تفسیر قرآن در عصر کنونی تاکید شد. آنچه در یادداشت شریف لک زایی، عضو هیات علمی گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی خواهید خواند نگاهی به کارنامه آیت الله جوادی آملی و نسبت اندیشه او و علامه طباطبایی است.
چندی پیش کتاب شرح نهایه الحکمه پانزدهمین چاپ خود را پشت سر گذاشت. این اثر که تالیف سیدمحمدحسین طباطبایی به عنوان متن درسی فلسفه صدرایی است، نزدیک به 50 سال است که در دانشگاه و حوزه تدریس می شود. در گفت وگو با یحیی یثربی، استاد بازنشسته فلسفه و کلام اسلامی از دانشگاه علامه به بررسی ویژگی های این آثار پرداخته ایم.
شاید به خاطر عزیزت هم خطور نکند که الف شهر(هزار ماه) در سوره قدر، اشارتی است به سلطنت هزارماهه بنی امیه! که در خواب به پیامبر(ص) نشان دادند.
این پژوهش بر آن است تا هندسه معرفتی پیش­گفته را مورد بازنگری قرار داده و زیرساخت­ های آزادی اندیشه را از نظر وی بیابد.
دانشگاه علامه طباطبائی به تازگی چهار اثر درباره زندگی و آثار علامه سیدمحمدحسین طباطبائی منتشر کرده است. در این مطلب یکی از پژوهشگران فلسفه و معارف اسلامی نگاهی اجمالی به این آثار داشته است.
آیا روایتى که مى گوید: همه در زمان حضرت مهدى علیه السّلام مسلمان مى شوند. درست است
آنچه می خوانید گزارش نشستی است با عنوان «زن در اندیشه علامه طباطبایی» که توسط دانشگاه الزهرا(س) با همکاری دبیرخانه همایش بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی برگزار گردیده است.
دکتر حجت‎الاسلام والمسلمین ابوالفضل کیاشمشکی در نشست علمی امتداد اعتباریات علامه طباطبایی در علوم اجتماعی در مجمع عالی حکمت اسلامی گفت: با یک بدایه و نهایه خواندن و آموزش فلسفه دیدن نباید تصور کنیم که فلسفه دان شدیم؛ علامه طباطبایی لایه‎های عمیقی از فلسفه اسلامی بروز داده است.
  • تعداد رکوردها : 401

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12