علامه طباطبایی
شنبه - 2019 ژولاي 20 - 18 ذيقعده 1440 - 29 تير 1398

جمـــــلات

قصـــــار

عــــلامه

  • چه نیکوست این سخن که بعضی از اهل کمال گفته‌اند که دست برداشتن از سیر و سلوک شرعی و روی آوردن به ریاضت‌های سخت، یک نوع فرار از سخت‌تر به آسان‌تر است؛ زیرا تبعیت و فرمان‌برداری از شرع، نفس‌کُشی دائمی و تدریجی است و مادام که نفس موجود باشد ریاضت‌های شرعی نیز باید انجام گیرد. اما ریاضت‌های سخت که شرع اجازه آن را نداده، قتل دفعی و غیر تدریجی به شمار می‌آید و برای همین نیز این ریاضت سخت، آسان‌تر و کم‌ایثار‌تر است. | طریق عرفان (ترجمه و شرح رساله الولایه علامه طباطبایی)
  • «یک معصیتِ خدا با کل نظام آفرینش منافات دارد.» | منبع: اقیانوس علم و معرفت، محمد کریم پارسا، صفحه 16.
  • «راهی را که ما عمری با سختی ها و ریاضت ها رفتیم این جوان ها و شهیدان انقلاب اسلامی در یک شب سپری کردند»| به نقل از کتاب: زمهر افروخته، تالیف علی تهرانی
بــــــــرگزیده ها

پرده برداری علامه از معانی یکی از اشعارش

اشعاری که مرحوم استاد (رضوان الله سبحانه و تعالی علیه) در خصوص یاد خداوند متعال و عشق و محبت خدا و آزاد بودن و تعلق نداشتن به دنیا سروده اند، با توضیحاتی که تماما از زبان مبارک خود ایشان است، نقل می کنیم:

خـــــاطرات

خاطره جالب عبد الله انوار از علامه طباطبایی

عبد الله انوار نسخه شناس و پژوهشگر تاریخ تهران است که عمر طولانی خود را صرف تحقیق و پژوهش کرده است. در در گفت و گویی که با خبرگزاری فارس انجام داده است درباره علامه طباطبایی به نقل خاطره ایی پرداخته است که در ذیل می آید.

علامه در نگاه دیگران

علامه طباطبایی را بر همه اساتید فلسفه ام ترجیح می دهم

علامه طباطبایی، شاگردان زیادی داشتند و تنها کسی که در آن جلسات خصوصی علامه شرکت میکرد بنده بودم و لاغیر که سالها در خدمت ایشان بودم. آقای طباطبایی(ره) در عصر ما فیلسوف بزرگ و بینظیری بود. البته استادان دیگری نیز بودند و بنده نیز اساتید فلسفه ایران از آقای قمشهای تا سیدابوالحسن رفیعی در قزوین و آقای شعرانی و ... را دیده بودم، اما در این بین آقای طباطبایی را بر همه ترجیح میدهم.

نحوه ارتباط دکتر نصر با مرحوم علامه طباطبايی

دکتر نصر: هرگز نگاه ژرف او را در هنگام وداع را فراموش نخواهم کرد. بعدها پس از انقلاب با اينکه او را در ايران بسيار گرامی می داشتند، برايم پيامی فرستاد. او در بستر مرگ يکی از دوستان مرا فرا خواند و از او خواست تا به من بگويد: مشعل فلسفه سنتی را در غرب روشن نگاه دارم.

پرسش و پاســــخ

آرشیو سوالات
در محضر استاد

چند سوال امام زمانی از محضر علامه طباطبایی(رحمه الله)

آیا روایتى كه مى گوید: همه در زمان حضرت مهدى علیه السّلام مسلمان مى شوند. درست است

سیره تفسیری علامه طباطبایی از زبان آیت الله جوادی آملی

آنچه می آید پیام مکتوب حضرت آیت الله جوادی آملی است که به مناسبت بزرگداشت یکصدمین سالگرد صاحب تفسیر المیزان، ایراد شده است

علاّمه طباطبایی در عرصه حیات فردی

این مفسر فرزانه مدت یازده سال در کنار مرقد امیرالمؤمنین(ع) کسب علم کرد تا دست تقدیر رجعت فرزانه اندیشمند را رقم زد. پس از سال ها اندوختن معارف، در سال 1314 ه . ش استاد مجبور به بازگشت به زادگاه خویش گردید. دوران تلخ کامی و غربت از مهد علم و دانش از این زمان آغاز شد.

اسراری شگفت از بندگی

علامه طباطبایی می فرمودند: «حدیثِ : هر کس چهل روز خود را برای خداوند خالص کند، خداوند چشمه های حکمت را از دلش بر زبان وی جاری و روان می کند.» را خواندم و تصمیم گرفتم بدان عمل کنم. پس از آن چله، هرگاه اندیشه و تصور گناهی به ذهنم می آمد، ناخودآگاه و بی فاصله از ذهنم می رفت.»

معرفی شاگردان

دلداده ی علامه

به مناسب ارتحال دانشمند حکیم و مفسر قرآن مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر احمد احمدی عضو دیرینه شورای عالی انقلاب فرهنگی که از جمله شاگردان مبرز حضرت علامه طباطبایی(رض) بودند، یادداشتی در معرفی و گرامیداشت این شخصیت علمی و عرفانی توسط مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(رض) قلمی شده است که متن کامل آن به این شرح است:

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12