علامه طباطبایی
شنبه - 2020 آوريل 04 - 11 شعبان 1441 - 16 فروردين 1399
424رکورد در مدت زمان 0.031ثانیه
عبارت مورد جستجو :
آیا با پوشیدن لباس‏ های کیپ بدن به نام «اسموکیت» بدون این که نازک و بدن نما باشد، حجاب اسلامی رعایت می‏ شود؟
اشعاری که مرحوم استاد (رضوان الله سبحانه و تعالی علیه) در خصوص یاد خداوند متعال و عشق و محبت خدا و آزاد بودن و تعلق نداشتن به دنیا سروده اند، با توضیحاتی که تماما از زبان مبارک خود ایشان است، نقل می کنیم:
فیلسوف متفاوت 28 خرداد 1398 12:20
علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، مفسر کبیر قرآن کریم و صاحب تفسیر «المیزان» که در فلسفه و عرفان در چند قرن اخیر کمتر کسی به پای او می رسد، با اینکه ظاهرا در صحنه های اجتماعی و سیاسی کمتر حضور داشته اند، اما آن طور که از آثار ایشان پیداست بیش از بسیاری از اندیشمندان معاصر خویش در این زمینه حساس و صاحب نظر بوده اند؛ به خصوص اینکه بخش عمده ای از عمر مبارک ایشان همزمان با تحرکات جریان های انقلابی و جو پرتلاطم ناشی از فعالیت های سیاسی در زمان پهلوی اول و دوم بود.
برخی می پندارند که شفیع قرار دادن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه (علیهما السلام) و زیارت قبور آنان و بوسیدن ضریحشان و تبرک به تربتشان شرک است، در حالیکه شرک در جایی است که اشخاص یا اشیاء را مستقل از خداوند متعال موثر بدانیم اما اگر آنها را وسیله ای در پیشگاه خداوند متعال بدانیم، شرک نیست و اشکالی ندارد. در این مقاله حضرت علامه طباطبایی(ره) این مسئله را به اختصار بیان نموده است.
ادامه حکمت متعالیه 31 خرداد 1398 2:59
«آیت الله جوادی آملی میراث دار حقیقی علامه طباطبایی است. بسیاری از مراجع در گذشته به تفسیر قرآن کریم نمی پرداختند و آن را کار طلاب و علمای ساده می دانستند، آیت الله جوادی آملی با ادامه راه علامه طباطبایی حقیقتا تفسیر را در حوزه های علمیه زنده کرد.»
چندی پیش کتاب شرح نهایه الحکمه پانزدهمین چاپ خود را پشت سر گذاشت. این اثر که تالیف سیدمحمدحسین طباطبایی به عنوان متن درسی فلسفه صدرایی است، نزدیک به 50 سال است که در دانشگاه و حوزه تدریس می شود. در گفت وگو با یحیی یثربی، استاد بازنشسته فلسفه و کلام اسلامی از دانشگاه علامه به بررسی ویژگی های این آثار پرداخته ایم.
شاید به خاطر عزیزت هم خطور نکند که الف شهر(هزار ماه) در سوره قدر، اشارتی است به سلطنت هزارماهه بنی امیه! که در خواب به پیامبر(ص) نشان دادند.
این پژوهش بر آن است تا هندسه معرفتی پیش­گفته را مورد بازنگری قرار داده و زیرساخت­ های آزادی اندیشه را از نظر وی بیابد.
دانشگاه علامه طباطبائی به تازگی چهار اثر درباره زندگی و آثار علامه سیدمحمدحسین طباطبائی منتشر کرده است. در این مطلب یکی از پژوهشگران فلسفه و معارف اسلامی نگاهی اجمالی به این آثار داشته است.
  • تعداد رکوردها : 424

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12