علامه طباطبایی
دوشنبه - 2021 ژانوِيه 25 - 12 جمادي الثاني 1442 - 6 بهمن 1399
429رکورد در مدت زمان 0.031ثانیه
عبارت مورد جستجو :
مقاله حاضر می کوشد در این بررسی گامی در جهت افزایش تولیداتی در عرصه سیاسی مبتنی بر سیاست اسلامی و احیای سبک زندگی اسلامی بردارد. این مقاله با روش اسنادی و نوعی تحلیل محتوای کیفی در تفسیر المیزان به تحلیل، تبیین و تفسیر ماهیت سیاست اسلامی خواهد پرداخت.
در خوانش صاحب المیزان، علاوه بر تحقّق تنزّل روحی (دگردیسی اخلاقی)، مرحله ای پس از این امر یعنی دگردیسی جسمانی (دگرگونی تکوینی) نیز محقّق گردیده است.
امروز را دریابید! 6 مرداد 1398 15:54
25 ذی القعده در تقویم اسلامی، روز دَحْوُ الْأرْض است. یعنی روزی که به اذن الهی زمین مهد آسایش و آرامش قرار گرفت، امام علی(ع) درباره این روز می فرماید: «خداوند تعالی در این روز کعبه را بر زمین نازل فرمود و این اولین رحمت خدا بود که از آسمان به زمین نازل شد».
یکی از فضلای حوزه در تهران اخیرا نقل کردند: «درباره «علم امام» شبهاتی در ذهنم بود. رفتم درب منزل آقای طباطبایی، در را زدم، خود علامه آمدند درب را باز کردند و گفتند: بفرمایید!
آیا با پوشیدن لباس‏ های کیپ بدن به نام «اسموکیت» بدون این که نازک و بدن نما باشد، حجاب اسلامی رعایت می‏ شود؟
اشعاری که مرحوم استاد (رضوان الله سبحانه و تعالی علیه) در خصوص یاد خداوند متعال و عشق و محبت خدا و آزاد بودن و تعلق نداشتن به دنیا سروده اند، با توضیحاتی که تماما از زبان مبارک خود ایشان است، نقل می کنیم:
فیلسوف متفاوت 28 خرداد 1398 12:20
علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، مفسر کبیر قرآن کریم و صاحب تفسیر «المیزان» که در فلسفه و عرفان در چند قرن اخیر کمتر کسی به پای او می رسد، با اینکه ظاهرا در صحنه های اجتماعی و سیاسی کمتر حضور داشته اند، اما آن طور که از آثار ایشان پیداست بیش از بسیاری از اندیشمندان معاصر خویش در این زمینه حساس و صاحب نظر بوده اند؛ به خصوص اینکه بخش عمده ای از عمر مبارک ایشان همزمان با تحرکات جریان های انقلابی و جو پرتلاطم ناشی از فعالیت های سیاسی در زمان پهلوی اول و دوم بود.
برخی می پندارند که شفیع قرار دادن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه (علیهما السلام) و زیارت قبور آنان و بوسیدن ضریحشان و تبرک به تربتشان شرک است، در حالیکه شرک در جایی است که اشخاص یا اشیاء را مستقل از خداوند متعال موثر بدانیم اما اگر آنها را وسیله ای در پیشگاه خداوند متعال بدانیم، شرک نیست و اشکالی ندارد. در این مقاله حضرت علامه طباطبایی(ره) این مسئله را به اختصار بیان نموده است.
ادامه حکمت متعالیه 31 خرداد 1398 2:59
«آیت الله جوادی آملی میراث دار حقیقی علامه طباطبایی است. بسیاری از مراجع در گذشته به تفسیر قرآن کریم نمی پرداختند و آن را کار طلاب و علمای ساده می دانستند، آیت الله جوادی آملی با ادامه راه علامه طباطبایی حقیقتا تفسیر را در حوزه های علمیه زنده کرد.»
  • تعداد رکوردها : 429

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12