علامه طباطبایی
دوشنبه - 2021 ژانوِيه 25 - 12 جمادي الثاني 1442 - 6 بهمن 1399
429رکورد در مدت زمان 0.015ثانیه
عبارت مورد جستجو :
مباهله، دومین معجزه ماندگار حضرت خاتم(صلی الله علیه و آله وسلم) است که نه به عنوان یک رویداد تاریخی که در یک برهه از زمان و در یک محدوده جغرافیایی خاص به وقوع پیوسته باشد بلکه به عنوان یک قاعده عمومی و یک معجزه همیشه زنده، در طول اعصار و امصار، همچنان در بستر تاریخ، هماورد می طلبد. آنچه می خوانید گزارشی است از پاره ای از مباهلات انجام شده در طول تاریخ.
در سال ۱۳۹۰ قمری (۱۳۴۹ شمسی) همایش بزرگداشت قاضی نور الله شوشتری در لکهنو برگزار شده و علمای ایران با آن همکاری داشته اند. از جمله در تاریخ آیة الله سید محمد هادی میلانی می خوانیم که پیامی در ۲۸ رجب ۱۳۹۰ ق. به این همایش فرستاده که متن آن در کتاب علم و جهاد ج ۱ ص ۱۹۳ تا ۱۹۸ [قم: لسان صدق، ۱۴۲۷ ق.] آمده است. علامه سید محمد حسین طباطبایی (صاحب تفسیر المیزان) نیز پیامی به این همایش فرستاده است که به نقل بخش فارسی سایت مکتبة الامام امیرالمؤمنین علیه السلام (کتابخانه ای که علامه امینی درنجف بنیان نهاده) متن پیام به این شرح است:
درباره فرازهای پایانی دعای عرفه، اختلاف نظر وجود دارد. از قدما مرحوم علامه مجلسی معتقد است که این فقرات در نسخه قدیمی کتاب الاقبال مرحوم سید نیامده. از معاصرین نیز حضرت آیت الله شبیری زنجانی بر این باورند که این فرازها از منشآت برخی از مشایخ صوفیه در قرن هفتم است.
آنچه می خوانید بخشی از بیانات استاد ربانی گلپایگانی است که در دروس "کاربردهای عقل و نقل" به مناسبتی، به طرح دیدگاه علامه طباطبایی در مساله "قضا و قدر" پرداخته و خلاصه ای جالب از دیدگاه علامه را تبیین کرده است.
ی تردید بعد از ملا صدرا، آقا علی مدرس بزرگترین حکیم و فیلسوف ایرانی است که ابتکارات مهمی در مباحث فلسفی دارد. از ویژگی های او این بود که برخلاف بسیاری از دیگر اتباع ملاصدرا مبانی و مباحث فلسفی را با مباحث عرفانی مکتب شاگردان ابن عربی نمی آمیخت.
ی تردید بعد از ملا صدرا، آقا علی مدرس بزرگترین حکیم و فیلسوف ایرانی است که ابتکارات مهمی در مباحث فلسفی دارد. از ویژگی های او این بود که برخلاف بسیاری از دیگر اتباع ملاصدرا مبانی و مباحث فلسفی را با مباحث عرفانی مکتب شاگردان ابن عربی نمی آمیخت.
بر اساس تحلیل نظرات علامه طباطبایی، شفاعت تنها درباره اصحاب یمین صورت می پذیرد. پرسشی که هم اکنون فرا روی ماست درباره شرط یا شرایطی است که موجب برخورداری گروهی از اصحاب یمین از شفاعت شفیعان می شود.
نشست علمی تحلیل و بررسی نظریه عدالت علامه طباطبایی از سلسله نشست های تخصصی عدالت در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با حضور و سخنرانیی حجج اسلام والمسلمین احمد واعظی، محمد سروش محلاتی و احمدرضا یزدانی مقدم برگزار شد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه و استاد تفسیر حوزه با برشمردن ویژگی های المیزان و علامه طباطبایی(ره) تأکید کرد: پرداختن صحیح وی به اسرائیلیات و آیات امامت خدمت بزرگ ایشان به تشیع است.
«کتاب مردم و حکومت اسلامی در اندیشه سیاسی علامه طباطبایی» نوشته حجت الاسلام مهدی امیدی و جمعی از اعضاء گروه پژوهشی فلسفه سیاسی موسسه امام خمینی رحمه الله علیه در سال جاری تألیف شده است؛ برای آشنایی بیشتر با این کتاب، نظر شما را به توضیحات حجت الاسلام والمسلمین امیدی، نویسنده این کتاب جلب می کنیم.
  • تعداد رکوردها : 429

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12