علامه طباطبایی
چهارشنبه - 2019 ژولاي 17 - 15 ذيقعده 1440 - 26 تير 1398
405رکورد در مدت زمان 0.031ثانیه
عبارت مورد جستجو :
میان سروده هایی که برای اهل بیت(ع) به نظم درآمده اند، هستند اشعاری که از زبان علما در رثای مصائب اهل بیت(ع) گفته شده باشند. از جمله این علما می توان به علامه طباطبایی، صاحب تفسیر «المیزان» اشاره کرد. علامه هرچند به عنوان شاعر مطرح نبود، اما شعر خوب می سرود. یکی از ویژگی های مهم اشعار علامه برداشت از احادیث و آیات قرآن کریم است که شعر او را از سروده های بسیاری از شاعران دیگر که تنها با اتکا بر عاطفه زبان به مدح و منقبت ائمه(ع) می پردازند، متمایز می کند. شاید یکی از دلایل این امر اشراف علامه بر آیات و احادیث است که نه تنها اشعار که دیگر آثار او را از علمای عصر خود متمایز کرده است. از مجموع سروده های علامه می توان به مخمسی اشاره کرد که در رثای سالار شهیدان به نظم درآمده است. علامه این مخمس را، که تضمین غزلی از حافظ است، در سال 1328-1327 شمسی سرود و همراه نامه ای به برادر خود، آیت الله الهی، ارسال کرد و در پایان سروده نوشت: «انتظار می رود این اشعار را در مجالس خودتان بخوانید.» این شعر به شرح ذیل است:
نشد آن دم که مگر دوست صفایی بکند دل خود بر کَند از جور وفایی بکند
مرحوم علامه این شعر را در پاسخ نامه منظومِ مرحوم «آرام» سرودند.سید ابوعبدلله ناصر الدین حسین آرام(1350-1294)متخلص به آرام، فرزند کوچک تر آیت الله حاج سید نور الدین تفرشی قمی بود. از علم و انساب و رجال بهره فراوان داشت. افزون بر مقام علمی و روحانی، در نویسندگی نیز بنام بود. و گاهی از روی تفنن نیز شعر می سرود. و آثارش در مجله ها و روزنامه های کشور، منتشر می شد. سال ها مدیریت آستان پریْ پاسبان حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) را بر عهده داشت.محبت و اداردتش به اهل البیت (علیهم السلام) چندان بود که به محض شنیدن نامشان، حالش دگرگون می شد. بسیار خوش قلب و خوش محضر بود.و با مرحوم علامه نیز نشست و برخاست داشت.افسوس که «سید» تا پایان عمر، مجرد زیست و از خود فرزندی برجای ننهاد.
شمیم وفا از گلی نشنوم چو بر گلسِتان جهان بنگرم
پورتال علامه طباطبایی همزمان با روز معلم با حضور آیت الله العظمی جوادی آملی یکی از شاگردان ممتاز مرحوم علامه طباطبایی(ره) رونمایی شد.
شعری از مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبایی(رحمه الله علیه) که به مناسبت درگذشت مرحوم آیه الله حجّت سروده اند.
در نامه ای که از روستای "شادآباد" تبریز برای برادرشان، مرحوم آیت الله الهی نوشتند، مشکلات زمین کشاورزی را برشمردند و نامه را با سرودن و نگارش این ابیات به پایان بردند.
سروده ای از مرحوم علامه طباطبایی (رحمه الله علیه)، تقدیم به خوانندگان همیشه همراه
این قصیده تقریبا در سال 1330 شمسی در روستای "زان" (دهی از دهستان آبرود در حومه شهرستان دماوند) زیر درختان ورْس به فارسی سره سروده شد.
شان صدور این شعر از زبان مرحوم علامه: « در ایام تحصیل که در نجف بودم، مدتی ارتباط با ایران به سختی برقرار بود، که موجب فقد زمینه ی مالی و کمبود وسایل اولیه ی رفاه می شد.{به} علاوه، گرمی در نیمی از سال، برای ما مشکلات بیشتر فراهم می کرد.به همین جهت، روزی خدمت استادم، آیت الله قاضی، رسیدم و قصه ی دل با او گفتم. ایشان نصایحی فرمودند آن گاه که از خدمت استاد مراجعت کردم، گویی آنچنان سبک بارم که در زندگی هیچ گونه ملالی ندارم و مضمون پند ایشان را به صورت شعری درآوردم :
  • تعداد رکوردها : 405

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12