علامه طباطبایی
پنج شنبه - 2019 مي 23 - 19 رمضان 1440 - 2 خرداد 1398
396رکورد در مدت زمان 0.046ثانیه
عبارت مورد جستجو :
(المیزان) تفسیرى است که خواسته است با ملاکهاى منطقى و مورد قبول اندیشه هاى سلیم, به فهم قرآن همّت گمارد و پیش فهمهاى کلامى و فلسفى را بر آیات بارنکند و همین ویژگى است که مى تواند المیزان را در فضایى گسترده تر از محافل علمى شیعه مطرح سازد و اندیشمندان اهل سنت را به تأمّل وتفکّر در آن وا دارد.
جایگاه سیاق در المیزان 6 اردیبهشت 1395 10:18
براى دستیابى به دیدگاههاى تفسیرى ودریافت پیام قرآن, دست کم در کنار چند تفسیر مهم, نگریستن در تفسیر (المیزان) ضرورى به نظر مى رسد. ویژگیهاى این تفسیر گوناگون است و برخى ازآنها در تفاسیر دیگرکم تر دیده مى شود.
در این مقال، برآنیم تا نظریه سوم در باب آفرینش انسان را که مختار علامه طباطبایی در تفسیرقیم المیزان است، تشریح کنیم و ایرادهایی که برآن وارد شده ، نقد وبررسی کنیم.
عشق و شور به تحصیل و تکامل استاد را بر آن داشت که از شهر خویش رو به سوی، سینای اسرار «نجف اشرف» هجرت کند. تااز شراب عشق علی ـ علیه السلام ـ جامی نوشیده و طریق معرفت و راه رستگاری را بهتر و بیشتر بپیماید.
آنچه می آید چکیده بیانات آیت الله عبدالله جوادی آملی است که در همایش بین المللی «اندیشه های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان» درباره شخصیت و ویژگی های علمی و اخلاقی ایشان ایراد فرموده اند.
همایش بین المللی «اندیشه های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان»، روز پنجشنبه۲۲/۸ با پیام حضرت آیت الله جوادی آملی و سخنرانی آیت الله مصباح یزدی آغاز شد و روز جمعه به کار خود پایان داد. دومین روز از همایش بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی در المیزان از صبح روز جمعه در موسسه امام خمینی(ره) آغاز شد و این همایش جمعه شب در دارالقرآن علامه طباطبایی که پیش از این منزل این مفسّر بزرگ بوده است با سخنرانی حضرت آیت الله العظمی سبحانی به کار خود پایان داد. در این همایش دو روزه حضرات آیات اعرافی ، استادی ، آصفی و حجج اسلام دکتر احمد واعظی و رجبی ایراد سخنرانی کردند. همچنین ۵۵ مقاله برگزیده از ۵۸۰ مقاله ارسال شده به دبیرخانه، در قالب کمیسیون های تخصصی «هستی شناسی و معرفت شناسی»، «قرآن شناسی و حدیث شناسی»، «دین شناسی»، «مطالعات علوم انسانی»، «مطالعات علوم اجتماعی»، «مقالات عربی» و «مقالات انگلیسی»، توسط اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی و غیر ایرانی حوزه و دانشگاه ارائه شد.
بیانات آیت الله مصباح یزدی در همایش بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان
علامه، با آنکه فیلسوفی عارف، و مدرس و مفسری عالی مقام بوده و ظاهرا در صحنه های اجتماعی، سیاسی کمتر حضور داشته اند، اما آنطور که از آثار او پیداست بیش از بسیاری از همکسوتان و اندیشمندان معاصر خویش در این زمینه حساس و صاحب نظر بوده است.
آیت الله شبیری زنجانی: « معمولِ شعرهایِ خالص و سَرۀ فارسی مقداری غلق دارد . این شعرِ آقایِ طباطبایی با این که فارسیِ خالص است ، هیچ إِغلاقی در آن نیست»
این سیاهه، از یک بحث ساده پیرامون یک مساله پیچیده، شروع می شود ومی رسد به تبیین یک نکته باریک و عمیق در قرآن که از ذهن مساله یاب و ژرف اندیش مرحوم علامه طباطبایی(ره)، جوشیده است.
  • تعداد رکوردها : 396

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12