علامه طباطبایی
سه شنبه - 2019 آگوست 20 - 19 ذيحجه 1440 - 29 مرداد 1398
418رکورد در مدت زمان 0.795ثانیه
عبارت مورد جستجو :
ین نوشتار که به بررسی اندیشه های اجتماعی در تفسیر المیزان خواهد پرداخت. ابتدا تعریف هایی از تفسیر اجتماعی ارائه می کند،آنگاه به ویژگی های اندیشه ی اجتماعی علاّمه پرداخته، شاخصه های این گرایش رانشان می دهد و در پایان به نمونه ها و مواردی از بحث های تفسیر المیزان درزمینه ی مسائل اجتماعی اشاره می کند. متن مقاله:
بنده عرض می کنم که هر دو بزرگوار در مسیر عرفان عملی چشم برزخی شان باز بود و اشخاص را به صور ملکاتشان می دیدند. برای بنده بارها پیش آمد و در محضر شریف ایشان شواهدی در این باره دارم و یادداشت ها و خاطراتی از آن دو بزرگوار در دفتری جداگانه نگاشته و جمع آوری کرده ام
بنام خدایی که همین نزدیکی است. دوستان همراه سلام. امروز قصد داریم خاطره ای را به نقل از حجت الاسلام و المسلمین جعفر ناصری(1)، فرزند خطیب نام آشنا، جناب آیت الله ناصری، از زبان آیت الله بهجت (ره) برایتان روایت کنیم که شنیدنی و درس آموز است، این شما و این خاطره:
کلمۀ«اخدود»به معناى شکاف بزرگ زمین است،و«اصحاب اخدود» جباران ستمگرى بودند که زمین را مى شکافتند و آن را پر از آتش نموده، مؤمنین را به جرم اینکه ایمان دارند در آن مى انداختند،و تا آخرین نفرشان را مى سوزاندند.
در اندیشه اسلامی، نقش محبت در پرورش روح غیر قابل انکار بوده و متعلق محبت حقیقی موجود بی نهایت و کمال لایتناهی خداوندی دانسته شده است و دقیقا از همین روست که علامه طباطبایی (ره) معتقد است، مهم ترین روش تربیت اخلاقی مبتنی بر توحید، روش حبّ عبودی است.
بعضى گفته اند«رقیم»نام کوهى در آن ناحیه بوده که غار [اصحاب کهف]در آن قرار داشته است
کلمۀ «رقیم»از«رقم»است که هم به معناى نوشتن است و هم به معناى خط،پس «رقم»درواقع به معناى«مرقوم»است
در تفسیر قمى در ذیل آیۀ شریفه مذکور آمده که امام (ع) فرمود:اسماعیل وعده اى داده بود و یک سال منتظر دوستش نشست.
استاد فقه و اصول حوزه علمیه قم سراسر زندگی علامه طباطبایی را زاهدانه توصیف کرد و گفت: آیت الله العظمی بهجت که طلبگی خود را مرهون علامه طباطبایی می داند با شنیدن خبر رحلت ایشان بلندبلند گریه کرده و درس را تعطیل کرد.
حسن زاده آملی 15 اسفند 1394 9:49
استاد آیت الله حسن زاده آملی یکی از ستاره های فروزان آسمان دانش و معرفت است که در اغلب علوم و فنون معاصر، همچون ریاضیات، نجوم، فلسفه، ادبیات، فقه و... صاحب نظر و دارای تالیف است. وی در زندگی نامه خودنوشت اش گفته است که به مدت هفده سال از خرمن وجود علامه طباطبایی، خوشه چینی کرده است.
  • تعداد رکوردها : 418

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12