علامه طباطبایی
چهارشنبه - 2019 سپتامبر 18 - 19 محرم 1441 - 27 شهريور 1398
422رکورد در مدت زمان 1.232ثانیه
عبارت مورد جستجو :
آنچه می آید چکیده بیانات آیت الله عبدالله جوادی آملی است که در همایش بین المللی «اندیشه های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان» درباره شخصیت و ویژگی های علمی و اخلاقی ایشان ایراد فرموده اند.
همایش بین المللی «اندیشه های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان»، روز پنجشنبه۲۲/۸ با پیام حضرت آیت الله جوادی آملی و سخنرانی آیت الله مصباح یزدی آغاز شد و روز جمعه به کار خود پایان داد. دومین روز از همایش بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی در المیزان از صبح روز جمعه در موسسه امام خمینی(ره) آغاز شد و این همایش جمعه شب در دارالقرآن علامه طباطبایی که پیش از این منزل این مفسّر بزرگ بوده است با سخنرانی حضرت آیت الله العظمی سبحانی به کار خود پایان داد. در این همایش دو روزه حضرات آیات اعرافی ، استادی ، آصفی و حجج اسلام دکتر احمد واعظی و رجبی ایراد سخنرانی کردند. همچنین ۵۵ مقاله برگزیده از ۵۸۰ مقاله ارسال شده به دبیرخانه، در قالب کمیسیون های تخصصی «هستی شناسی و معرفت شناسی»، «قرآن شناسی و حدیث شناسی»، «دین شناسی»، «مطالعات علوم انسانی»، «مطالعات علوم اجتماعی»، «مقالات عربی» و «مقالات انگلیسی»، توسط اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی و غیر ایرانی حوزه و دانشگاه ارائه شد.
بیانات آیت الله مصباح یزدی در همایش بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان
علامه، با آنکه فیلسوفی عارف، و مدرس و مفسری عالی مقام بوده و ظاهرا در صحنه های اجتماعی، سیاسی کمتر حضور داشته اند، اما آنطور که از آثار او پیداست بیش از بسیاری از همکسوتان و اندیشمندان معاصر خویش در این زمینه حساس و صاحب نظر بوده است.
آیت الله شبیری زنجانی: « معمولِ شعرهایِ خالص و سَرۀ فارسی مقداری غلق دارد . این شعرِ آقایِ طباطبایی با این که فارسیِ خالص است ، هیچ إِغلاقی در آن نیست»
این سیاهه، از یک بحث ساده پیرامون یک مساله پیچیده، شروع می شود ومی رسد به تبیین یک نکته باریک و عمیق در قرآن که از ذهن مساله یاب و ژرف اندیش مرحوم علامه طباطبایی(ره)، جوشیده است.
تأثیری که علامه طباطبایی بر روی ما و بر تمام زندگی علمی و اجتماعی شاگردانش گذاشت بسیار بود. و بنده قطره ای و فردی ناچیز بودم که شاید استعداد و شایستگی نداشتم که آن چنان که می بایست از محضر استاد استفاده کنم ولی همان مقدار ناچیز، که در حد من ناتوان بود، بسیار زیاد اثر بخش بود. بنده نمی توانم راجع به فضائل ایشان صحبتی کنم فقط به چند مورد اشاره می کنم. از خصال و ویژگی های اخلاقی استاد دو نکته را به عنوان مثال ذکر می کنم تا شاید انشاء الله سرلوحه کار ما قرار گیرد
عرفان علامه طباطبایی 15 فروردین 1395 18:19
در این مقاله عرفان در سیر تحولی و تطوری اش، از ابتدا تا قرن نهم قمری بحث و بررسی، و بر معنای «معنویت گرایی» و «وجهة الاهی» عرفان که منظور نظر صائب و ثاقب مرحوم علا مة طباطبایی؛ در آثار و اثمار وجودی اش بود، تکیه و تأکید شده است
همراهی با میرزای شیرازی در نهضت تنباکو، همکاری با آخوند خراسانی در نهضت مشروطه، و اعلام جهاد علیه انگلیس در عراق از جمله فعالیت های سیاسی میرزای نایینی است. او کتاب معروف تنبیه الامة و تنزیه الملة را در دفاع از مشروطه و نفی استبداد نوشت.
اصفهانی شمار بسیاری از مجتهدان بزرگ و محققان برجسته فقه و اصول را در حوزه نجف تربیت کرد؛ از جمله آنان، می توان شخصیت هایی چون میرزا حسن بجنوردی، سید محمود شاهرودی، سید محسن حکیم، سید هادی میلانی، سید محمد حسین طباطبایی را یاد کرد.
  • تعداد رکوردها : 422

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12