علامه طباطبایی
يکشنبه - 2020 ژانوِيه 19 - 24 جمادي الاول 1441 - 29 دي 1398
424رکورد در مدت زمان 0.795ثانیه
عبارت مورد جستجو :
آثاری که از علامه طباطبایی به جا مانده عمدتاً نزد حوزویان و دانشگاهیان شناخته شده است. دانشجویان فلسفه و طلاب با دو کتاب آموزشی بدایه الحکمه و نهایه الحکمه آشنایی دارند و همة پژوهشگران علوم اسلامی به اهمیت تفسیر المیزان واقف اند. در این مجال کوشش می کنیم تا به معرفی آثاری از علامه بپردازیم که به شهرت آثار پیش گفته نمی رسند.
در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی با یک روزنامه نگار کویتی برای گفت وگو نزد علامه طباطبایی(ره) رفتیم. مصاحبه روند عادی خود را طی می کرد تا اینکه به مسئله امامت و صلح امام مجتبی(ع) رسید . . .
آنچه می خوانید گفتگوی اختصاصی پرتال علامه طباطبایی است با استاد دانشگاه سوربن فرانسه که به مناسبت روز درگذشت علامه طباطبایی صورت گرفته است.
نجمه سادات طباطبایی دختر بزرگ مرحوم علامه طباطبایی و همسر شهید علی قدوسی است که گفتنی های شیرین و شنیدنی زیادی از سال های زندگی اش در کنار علامه دارد...
شب کنار جنازه مادرم در قبر خوابیدم، ناگاه دیدم دو نفر از فرشتگان آمدند و در دو طرف ایستادند و شخص محترمی هم آمد و در وسط ایستاد، آن دو فرشته مشغول سؤال از عقائد مادرم شدند و او جواب می داد، سؤال از توحید نمودند، جواب درست داد، سؤال از نبوت نمودند، جواب درست داد که پیامبر من محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) است. تا این که پرسیدند: امام تو کیست؟
گفت و گو با استاد سیدهادی خسروشاهی در روزهایی صورت گرفت که در بستر بیماری بود. اما نام علامه طباطبایی باعث شد تا وی که سال های زیادی را با ایشان زیست داشته اند، متقاعد کند تا با مجله پنجره هم کلام شود.
در گفت و گوی زیر که از طرف تلویزیون در روز تشیع پیکر استاد مطهری در قم با علامه طباطبایی انجام شده، حضرت علامه طباطبایی(ره)، ضمن تأکید بر وجوه ناب شخصیتی استاد مطهری، شهادتش را ضایعه ای بزرگ می شمرد. نکته قابل توجه گریه شدید علامه طباطبایی در زمانی است که مجری از احساس او بعد از شهادت استاد مطهری می پرسد.
رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی می گوید: زمانی که به قم رفتم و کلاس هایم با علامه طباطبایی آغاز شد، ازدواج کردم، اما در قم همه زندگیم علامه طباطبایی بود.
«مرگ حق است؛ همه باید بمیریم؛ من برای مرگ همسرم گریه نمی کنم. گریه من برای صفا، کدبانوگری و محبت های خانم است؛ ما زندگی پر فراز و نشیبی داشته ایم. در نجف اشرف با سختی هایی مواجه می شدیم که من از حوایج زندگی و چگونگی اداره آن بی اطلاع بودم. در طول مدت زندگی ما هیچ گاه نشد که خانم کاری بکند که من حداقل در دل بگویم کاش این کار را نمی کرد.»
این پرسش در اذهان بسیاری هست که چرا حضرت علامه، در اواخر عمر مبارک خویش، سروده های خود را از اطرافیان بازخواستند و همه را یکجا از میان بردند؟
  • تعداد رکوردها : 424

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12