علامه طباطبایی
سه شنبه - 2020 آوريل 07 - 14 شعبان 1441 - 19 فروردين 1399
424رکورد در مدت زمان 0.031ثانیه
عبارت مورد جستجو :
آیا روایتى که مى گوید: همه در زمان حضرت مهدى علیه السّلام مسلمان مى شوند. درست است
آنچه می خوانید گزارش نشستی است با عنوان «زن در اندیشه علامه طباطبایی» که توسط دانشگاه الزهرا(س) با همکاری دبیرخانه همایش بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی برگزار گردیده است.
دکتر حجت‎الاسلام والمسلمین ابوالفضل کیاشمشکی در نشست علمی امتداد اعتباریات علامه طباطبایی در علوم اجتماعی در مجمع عالی حکمت اسلامی گفت: با یک بدایه و نهایه خواندن و آموزش فلسفه دیدن نباید تصور کنیم که فلسفه دان شدیم؛ علامه طباطبایی لایه‎های عمیقی از فلسفه اسلامی بروز داده است.
علامه طباطبایی در «رساله الاسماء» خود که در ضمن رسائل توحیدیه ایشان منتشر شده است روایتی را از کتاب کافی از امام صادق علیه السلام در توضیح اسماءالله نقل کرده اند که عین روایت از کتاب کافی به شرح زیر است:
علامه طباطبایی، شاگردان زیادی داشتند و تنها کسی که در آن جلسات خصوصی علامه شرکت میکرد بنده بودم و لاغیر که سالها در خدمت ایشان بودم. آقای طباطبایی(ره) در عصر ما فیلسوف بزرگ و بینظیری بود. البته استادان دیگری نیز بودند و بنده نیز اساتید فلسفه ایران از آقای قمشهای تا سیدابوالحسن رفیعی در قزوین و آقای شعرانی و ... را دیده بودم، اما در این بین آقای طباطبایی را بر همه ترجیح میدهم.
محمد‍حسین طباطبایی مشهور به علامه طباطبایی از جمله اندیشمندانی است که بر جریان فکری - دینی معاصر تاثیر به‍سزایی داشته است، به‍طوری که بعضی از صاحب‍نظران اذعان کرده‍اند که اندیشه وی «تقریبا در همه حلقه‍های جنبش اصلاح‍گری مسلمانان شرکت فعالانه دارد».
مطالبی هست که هنوز هم که پس از مهر و موم ها آزادی ندارم پیرامون آن در ملأ عام سخن بگویم. ایشان به من سپرده اند که راجع به برخی مسائل با کسی سخن نگویم. فقط می توانم بگویم که ایشان سال ها روزه سکوت گرفته بودند و به همین دلیل وقتی به زبان عربی یا فارسی سخن می گفتند، نوعی سکوت معنوی لابه لای کلام ایشان حس می کردیم. آرامش و سکوت خاصی در حضور ایشان حس می کردیم. ایشان هر روز ذکر می گفتند و تا آخر عمرشان سیر و سلوک داشتند.
عبد الله انوار نسخه شناس و پژوهشگر تاریخ تهران است که عمر طولانی خود را صرف تحقیق و پژوهش کرده است. در در گفت و گویی که با خبرگزاری فارس انجام داده است درباره علامه طباطبایی به نقل خاطره ایی پرداخته است که در ذیل می آید.
چندی پیش همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت علامه سید محمد حسین طباطبایی(ره) گفتگوی دکتر کیهان محمد خانی رئیس فرهنگسرای ابن سینا با دکتر سید حسین نصر، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه جرج واشنگتن صورت پذیرفته است که در آن دکتر کیهان محمد در این گفتگو پرسشهای متعددی پیرامون اندیشه های فلسفی علامه مطرح کرده است. متن این گفتگو را با تشکر از روابط عمومی فرهنگسرای ابن سینا، تقدیم حضورتان می کنیم؛
آنچه می خوانید بخش پایانی از گفت و گوی مجله "پژوهش های قرآنی" با مرحوم آیت الله دکتر محمد صادقی تهرانی پیرامون تفسیر شریف المیزان است که به مناسبت درگذشت علامه طباطبایی انجام پذیرفته است.
  • تعداد رکوردها : 424

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12