علامه طباطبایی
دوشنبه - 2021 ژانوِيه 25 - 12 جمادي الثاني 1442 - 6 بهمن 1399
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 267302
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1399 13:18
تعداد بازدید : 715

گفت‌وگو با آیت الله دکتر احمد عابدی، مدیر جدید دارالقرآن علامه طباطبایی (رحمه‌الله علیه)

راز علامه، پرسش هایی از زندگی زاهدانه مؤلف المیزان

هیچ کتابی در تاریخ اسلام مثل تفسیر المیزان این گونه در جامعه تأثیرگذار نبوده است. امروز اگر شاهد برگزاری مسابقات، دایرشدن کرسی ها و رشته های دانشگاهی درباره علوم و فنون قرآنی هستیم از برکات تفسیر المیزان است. از این جهت می توان گفت از منظر تأثیرگذاری بر بطن جامعه، بی نظیرترین کتاب است


تأثیر نوشته های علامه طباطبایی بر جسم و جان، قابل درک است؛ چرا که  آثارش سرشار از معنویت و اخلاق است. هیچ کتابی در تاریخ اسلام مثل تفسیر المیزان این گونه در جامعه تأثیرگذار نبوده است. امروز اگر شاهد برگزاری مسابقات، دایرشدن کرسی ها و رشته های دانشگاهی درباره علوم و فنون قرآنی هستیم از برکات تفسیر المیزان است. از این جهت می توان گفت از منظر تأثیرگذاری بر بطن جامعه، بی نظیرترین کتاب است و حوزه و دانشگاه مدیون آن است. این ها گفته های آیت الله احمد عابدی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی رحمه الله علیه درباره ویژگی های صاحب تفسیر المیزان است.

رمز و راز رسیدن علامه طباطبایی به این جایگاه رفیع را چه می دانید؟
علامه سیدمحمدحسین طباطبایی رضوان الله علیه، حقیقتاً علامه بود. پیش از فراگیری فلسفه، استادشان به او توصیه می کند که علوم ریاضیات و هندسه را فرا گیرد که فکر و ذهن علامه به انسجام برسد و بتواند برهان و استدلال داشته باشد. بر همین اساس علامه طباطبایی پس از فراگیری علوم ریاضی و هندسه، فلسفه را آغاز می کند.
هر زمان و در باب هر موضوعی که از علامه طباطبایی سوال پرسیده می شد، به سرعت و دقیق پاسخ سوالات را می داد، گویی همان لحظه درباره این موضوع مطالعات عمیقی داشت یا در حال فکر کردن به چنین سوالی بود. ایشان نسبت به هر مسئله ای که در باب آن سوال پرسیده می شد، به طور کامل آمادگی ذهنی داشت. علامه طباطبایی علاوه بر مباحث فلسفه، در مباحث قرآنی، ادبی، روایی، تفسیر، کلام و منطق تخصص داشت و در تمام این زمینه ها بی نظیر بود و نمونه ایشان را سراغ ندارم.
هر صبح جمعه در منزل علامه طباطبایی روضه خوانی بود و مردمی که برای مجلس روضه خوانی می آمدند، هر سوال یا ابهامی در ذهن خود داشتند از علامه طباطبایی می پرسیدند و پاسخ می گرفتند. همچنین جلسات دروس علامه هر شب میزبان خیل عظیمی از مردم و پذیرای آنان بود. علاوه بر آن، علامه طباطبایی هر روز پیش از اذان مغرب و عشا از منزل خود پیاده به سمت حرم حضرت معصومه سلام الله علیه حرکت می کرد. انسان تصور می کرد گویا جسمش اینجا و روحش جای دیگری است. حتی در طول مسیر، مردم به گرد او جمع می شدند، سوال می پرسیدند و او پاسخ می داد.

علامه، زندگی زاهدانه ای داشت و شیفته زیارت کریمه اهل بیت بود. از زندگی و شیوه تشرفشان به بارگاه فاطمه معصومه(س) بگویید.
علامه طباطبایی، ماه مبارک رمضان هر روز به حرم می رفت و اول اذان مغرب و عشا، بوسه ای به ضریح کریمه اهل بیت علیهم السلام می زد و سپس به خانه برمی گشت. همانطور که می دانید آن مرحوم در اواخر عمرش رعشه داشت با این همه نشد کودک بالای هفت سال کنارشان بیاید و ایشان تمام قد بلند نشود؛ به همین دلیل بود که افراد کمتر به منزل ایشان می رفتند تا مزاحمتی ایجاد نکنند. بله درست است، علامه زندگی زاهدانه ای داشت، از وجوهات و شهریه به هیچ عنوان استفاده نکرد. در منزل استیجاری زندگی می کرد و جهت تدریس به منزل شاگردان می رفت تا اینکه بعد از نوشتن المیزان، قطعه زمینی که در تبریز داشت، ترقی کرد و با فروش آن این خانه که در قم هم اکنون به خانه علامه شناخته می شود و دارالقرآن علامه طباطبایی نام گذاری شده، خریداری شد. علامه طباطبایی هر آنچه در زمینه اخلاق و عرفان گفته بود، واقعاً عمل می کرد.
باید این نکته را مد نظر داشت که علامه طباطبایی از شاگردان مرحوم سیدعلی قاضی، از عرفای بزرگ زمان خویش بود و نفس معنوی مرحوم قاضی در علامه جاری شده و در محضر چنین عرفایی بزرگ شد؛ در اصل، جنبه های معنوی علامه در شکل گیری شخصیت علمی ایشان بسیار تاثیرگذار بود.

میزان توجه عموم مردم در ایران و دنیای اسلام به این تفسیر گرانقدر چگونه است؟
تأثیر نوشته های علامه طباطبایی بر جسم و جان قابل درک است. این برعکس نوشته هایی است که جنبه اخلاقی در آن وجود ندارد و صرفاً خوانده می شود. نوشته هایش، سرشار از معنویت و اخلاق است و این حس را دارد که با نیت پاکی نوشته شده است. هیچ کتابی در تاریخ اسلام مثل تفسیر المیزان این گونه در جامعه تأثیرگذار نبوده است. امروز اگر شاهد برگزاری مسابقات قرآن یا ایجاد رشته ها و گرایشات مختلف قرآنی در دانشگاه ها هستیم از برکات تفسیر گرانقدر المیزان است.
تفسیر المیزان فرهنگ قرآنی را در حوزه علمیه، دانشگاه و جامعه گسترش داد و از این جهت می توان گفت از منظر تأثیرگذاری بر بطن جامعه، بی نظیرترین کتاب است و حوزه و دانشگاه مدیون آن است. هر چند که موضوع اصلی تفسیر المیزان اخلاق نیست.

راهکارهای ترویج فرهنگ توجه به تفسیر قرآن در جامعه چیست؟
برگزاری مسابقات قرآن، یکی از این راهکارها به شمار می رود. علاوه بر آن، باید در زمینه قرآنی، فعالیت های پژوهشی بیشتری انجام شود که یکی از این کارها نوشتن مقاله یا کتاب است. همچنین نباید از حوزه هنر قرآنی غافل شد، زیرا تأثیر بسیار زیادی در ترویج فرهنگ قرآنی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12