علامه طباطبایی
دوشنبه - 2021 ژانوِيه 25 - 12 جمادي الثاني 1442 - 6 بهمن 1399
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258603
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1398 12:14
تعداد بازدید : 1596

پیام علامه طباطبایی به همایش بزرگداشت قاضی شوشتری

در سال ۱۳۹۰ قمری (۱۳۴۹ شمسی) همایش بزرگداشت قاضی نور الله شوشتری در لکهنو برگزار شده و علمای ایران با آن همکاری داشته اند. از جمله در تاریخ آیة الله سید محمد هادی میلانی می خوانیم که پیامی در ۲۸ رجب ۱۳۹۰ ق. به این همایش فرستاده که متن آن در کتاب علم و جهاد ج ۱ ص ۱۹۳ تا ۱۹۸ [قم: لسان صدق، ۱۴۲۷ ق.] آمده است. علامه سید محمد حسین طباطبایی (صاحب تفسیر المیزان) نیز پیامی به این همایش فرستاده است که به نقل بخش فارسی سایت مکتبة الامام امیرالمؤمنین علیه السلام (کتابخانه ای که علامه امینی درنجف بنیان نهاده) متن پیام به این شرح است:


بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
خدای متعال عز شانه در کلام خود خطاب به پیغمبر گرامی خویش می فرماید:
«قل لا اسألکم علیه من اجر الامن من اتخذ الی ربه سبیلا»
یـا رسول اللّه به قوم خود بگوی من در مقابل دعوت خود از شما چیزی نمی خواهم مگر کسانی به سوی خدا راهی اخذ کنند.
به موجب این کلام معجز نظام ، مزد دعوت بیست و سه سال پیغمبر اکرم صـلی اللّه عـلیه و اله و محصول آن آئین پاک اسلام است که در جامعه بشری جایی برای خود باز کرده و مستقر شده است.
و نیز می فرماید:
«قل لا اسئلکم لکم علیه اجرا الا المودة فی القربی»
یا رسول اللّه، بـه قوم خـود بگوی من در مقابل دعوت خود از شما چیزی نمی خواهم مگر اینکه با اهل بیت من دوستی و مودت ورزید.

از انضمام این آیه به آیه گذشته پر روشن است که آئینی را که خدای مـتعال از مـا می خواهد و آن را مزد دعوت گرانبهای پیغمبر گرامی خود قرار داده است ، دینی است که با مودت اهل بیت پیغمبر اکرم صلی اللّه علیه و اله توأم باشد.

پیغمبر اکرم صلی اللّه عـلیه و اله در حـدیث مـتواتر سفینه:
«مثل اهل بیتی کـمثل سـفینة نـوح من رکبها نجا و من تخلف عنها غرق»
(مثل اهل بیت من مانند مثل کشتی نوح است. هرکه سوارش شد نـجات یـافت و هـرکه از آن تخلف ورزید غرق گردید)
و همچنین در حدیث متواتر ثـقلین:
«انـی تارک فیکم الثقلین، کتاب اللّه و عترتی اهل بیتی لن یفترقا حتی یردا علیّ الحوض، ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی ابـدا»
مـن پس از خود در میان شما دو چیز گران می گذارم: کتاب خدا و عترت و اهـل بیت خودم که هرگز از هم جدا نخواهند شد تا روز قیامت در کنار حوض به من برسند. مادام به این دو چنگ بـزنید گـمراه نـخواهید شد.
معنی توأم بودن دین و مودت اهل بیت خود را توضیح می دهد. و بـا بیانی رسا می فهماند که مسلمین بابد اهل بیت پیغمبر را پیشوایان خود قرار دهند و دین خود را از ایـشان اخـذ کـنند و این همان مذهب تشیع است که امروز نزدیک به صد میلیون نفر از جـمعیت جـهان آن را مـذهب رسمی خود می شناسند.
آری مذهب تشیع همان آئین پاکی است که خدای متعال آن را مزد دعـوت پیـغمبر گـرامی خود قرار داده و محصول رسالت آن حضرت شمرده است.
مذهب تشیع همان آیین گرانبهایی اسـت کـه بقاء آن به بهای خونهای پاک یازده امام از پیشوایان دوازده گانه اهل بیت عصمت و طهارت تـمام شـده و در پیـشاپیش آن ها خون پاکی است که در جنگ احد، از پیشانی و دهان مقدس پیغمبر اکرم صلی اللّه عـلیه و اله به زمین ریخته شده است.

مذهب تشیع همان مذهب رنج دیده و محنت کشیده ای است که در چـهارده قـرنی کـه پس از رحلت پیغمبر اکرم صلی اللّه علیه و اله در مراحل مختلف سیر کرده، به شهادت تاریخ، در همان روزی که دهها هـزار بـلکه صدها هزار از پیروان آن به دست مخالفین خود به خون آغشته شده اند و در میان آنـان جـمعی از نـوابغ و دانشمندان خود را از دست داده است، مانند شهید اول محمد بن مکی و شهید ثانی زین الدین احـسائی و شـهید سـعید قاضی نور اللّه شوشتری که در این آرامگاه نورانی و با شکوه خوابیده اسـت...

مـا باید با مشاهده این آثار به یاد مجاهدتها و از خودگذشتگی هائی بیفتیم که پیشینان و گذشتگان ما در راه خدا و بـرای احـیاء و ابقاء این مذهب حق نموده اند و در حفظ و حراست و نشر و توسعه مذهبی که حـقا حـقیقت را در بردارد و به بهای خون پاک پیشوایان اهل بیت عـصمت و طـهارت عـلیهم السلام و در ثانی به بهای خون نوابغ و دانشمندان بـزرگوارمان کـه در این راه شربت شهادت نوشیده اند و در تالی به بهای خون صد هزار از پیروان بیگناه هـم مـذهب مان به دست آمده بکوشیم و در این راه از جـان و مال دریـغ نـداریم.
﴿و لا تـهنوا و لا تحزنوا و انتم ألاعلون ان کنتم مـؤمنین﴾

مـحمد حسین طباطبائی
قم ۱۰ رجب ۱۳۹۰ ه.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12