علامه طباطبایی
پنج شنبه - 2020 ژولاي 02 - 12 ذيقعده 1441 - 12 تير 1399
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257924
تاریخ انتشار : 30 تیر 1398 10:28
تعداد بازدید : 1924

چرا زیارت حضرت سیدالکریم معادل زیارت حضرت سیدالشهداست؟

یکی از اولیاء خدا فرمودند: من از مرحوم علامه طباطبایی سوال کردم که علت عظمت حضرت عبدالعظیم چیست که زیارت او معادل زیارت سیدالشهداست؟ همان طور که امام هادی (علیه السلام) فرمودند: «مَن زارَ عَبدالعَظیمِ الحَسَنی(ع) بِرِی کَمَن زارَ الحُسَین(ع) بِکَربَلا= کسی که زیارت کند عبدالعظیم(علیه السلام) را، مانند کسی است که به زیارت حسین (علیه السلام) در کربلا رفته باشد».

پاسخ علامه این است: 
در بین بعضی از امامزاده ها، مسئله عجب وجود داشته است. مثلا بعضی از فرزندان امام حسن (علیه السلام) نسبت به نوادگان امام حسین(علیه السلام) حسادت می کردند که چرا نسل امامت در خانواده امام حسین قرار گرفته است؟ بعضی از آنها زیر بار امامت امام حسین نمی خواستند بروند.
اما حضرت عبدالعظیم یک فقیه بزرگ از بنی الحسن است. ایشان شخصیت بزرگ و محدث قدرتمندی بود. علت این بزرگی و عظمتش را علامه این گونه بیان می کند که ایشان آن جو حسادت و خودبرتربینی که همان حمله ی شیطان از راست است را شکست. در مقابل امام زمانش یعنی امام هادی (علیه السلام) زانو زد و گفت آقا من شما را به امامت قبول دارم. من آمده ام بگویم شما تایید کنید که من مسلمان هستم یا نه! دین دارم یا نه! اگر شما تائید نکنید اشکالم را بگویید. در واقع دینش را بر حضرت عرضه کرد.

وقتی انسان این طور خودش را در 4 بخش (جمادی، گیاهی، حیوانی و عقلی) می شکند، خدا او را بالا می برد و عزت می دهد. پس آدمی که حق گراست، بزرگ می شود؛ حتی اگر به ضررش باشد.
شما نگاه کنید که ما چقدر مقدسینی داشتیم که در مقابل امام ایستادند و اصلاً کوتاه نیامدند. هنوز هم هستند و در مقابل نایب امام زمان (علیه السلام) می ایستند. مثل شیطان در مقابل خدا.

برگرفته از:
سلسله بحث های استاد شجاعی، انسان شناسی قم (تصویر باطن انسانی)، جلسه 4


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12