علامه طباطبایی
چهارشنبه - 2020 ژولاي 08 - 18 ذيقعده 1441 - 18 تير 1399
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 256908
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1398 2:59
تعداد بازدید : 1506

درباره نسبت آیت‌الله جوادی‌آملی و علامه طباطبایی

ادامه حکمت متعالیه

«آیت الله جوادی آملی میراث دار حقیقی علامه طباطبایی است. بسیاری از مراجع در گذشته به تفسیر قرآن کریم نمی پرداختند و آن را کار طلاب و علمای ساده می دانستند، آیت الله جوادی آملی با ادامه راه علامه طباطبایی حقیقتا تفسیر را در حوزه های علمیه زنده کرد.»


شریف لک زایی، استاد دانشگاه

به نظر می رسد این تعبیر که «آیت الله جوادی آملی میراث دار حقیقی علامه طباطبایی است» تعبیر درستی باشد. اما پیش از آن شاید تعبیر درست تر این باشد که علامه طباطبایی میراث دار حکمتی است که ملاصدرا آورد و علامه جوادی آملی هم در ادامه همین سنت قرار دارد و این میراث را حیات می بخشد و روزبه روز ابعاد تازه تری از آن را بروز و ظهور می دهد. اگر به این مساله بنگریم که علامه طباطبایی چه کارهایی را انجام داد و علامه جوادی آملی امروز مشغول انجام چه کارهایی است، می توانیم ابعاد این بحث را به شکل روشن تر نشان دهیم. همان طور که علامه طباطبایی مدافع فلسفه، فلسفه ورزی و توجه به اهمیت فلسفه در دوره معاصر بوده است، آیت الله جوادی آملی نیز بر این نکته تاکید می کند و معتقد است که علوم انسانی ما نمی تواند فارغ از فلسفه باشد و حتما پشتوانه و بنیاد اصلی و اساسی آن فلسفه است. فلسفه ای که ایشان از آن سخن می گویند حکمت متعالیه است که این ظرفیت را دارد و امکانی را ایجاد می کند که بتواند پشتوانه دانشی به عنوان دانش علوم انسانی قرار بگیرد. این یک رکن حکمت متعالیه یا فلسفه ای که اینها میراث دار آن هستند تلقی می شود که وجه برهانی ماجراست.
رکن دوم این حکمت، قرآن است. بسط و گسترش مفاهیم و معارف قرآنی، همچنین داعیه داری تفسیر قرآن و توجه به نقش و اهمیت آن در زندگی انسان نکته ای است که در فضایی که این حکما در آن تنفس می کنند، حضوری جدی، عمیق و دقیق دارد. علامه طباطبایی فیلسوف بزرگ دوره معاصر است و از آن مهم تر یک مفسر قرآن در دوره معاصر تلقی می شود. آیت الله جوادی آملی هم در ادامه همین سنت در تفسیر دست بسیار گشاده ای دارند و تفسیر قرآن ایشان بیش از دو دهه است که ابعاد تازه ای را ارائه داده است.

همان گونه که علامه طباطبایی در مواجهه با رقبای فکری از فلسفه و قرآن - بیشتر از فلسفه - بهره می گیرد و حتی به نوعی احیاگر حکمت متعالیه در دوره معاصر تلقی می شود، می توان گفت علامه جوادی آملی نیز این گونه بوده و تداوم بخش حکمت متعالیه در دوره کنونی است. این تداوم هم در حوزه فلسفی، هم در حوزه قرآنی و هم در ضلع سوم این حکمت که عرفان است، وجود دارد.

نکته تازه تری که در این میان وجود دارد و من به آن باور دارم این است که اگر حکمت متعالیه نظریه حرکت جوهری را ابداع و از آن دفاع و بر آن تاکید می کند، این نظریه در خود این حکمت نیز جاری است. یعنی خود این حکمت دائم در حرکت جوهری و حرکت رو به جلو است و از همین بابت هم می بینیم که توجه این بزرگواران به مباحث جدید بسیار پررنگ است و حضور ایشان در مباحث فکری و چالش برانگیزی که در زمانه شان وجود دارد، بسیار نقش آفرینی می کند. این حضور از جمله در مباحث جدیدی که به عنوان حقوق بشر، محیط زیست، روابط بین الملل، فلسفه سیاسی و... ارائه می شود بسیار پررنگ است و از طرف آنان ارائه می شود.

این مساله در دوره جدید به دلیل آنکه علامه جوادی آملی پیشتاز برخی مباحث ازجمله حکمت سیاسی، فلسفه سیاسی، فلسفه سیاسی متعالی، حکمت سیاسی متعالی و سیاست متعالیه است، پررنگ تر دیده می شود. ایشان با مباحث خود در راه پیشبرد حکمت متعالیه گام بر می دارد و ابعاد تازه این حکمت را نشان می دهد و امکان طرح بحث های جدید را در این حکمت مطرح می کند.

حکمت در مباحث مربوط به حکمت متعالیه معنای جامعی دارد. حکمت به تعبیر خود آیت الله جوادی آملی مجموعه ای از فقه اکبر و فقه اصغر است که ما آن را حکمت می گوییم. حکمت اکبر به بحث های کلامی، عرفانی و فلسفی می پردازد و مباحث فقهی زیر عنوان فقه اصغر مطرح می شود. فقه اصغر همین فقه معمول و رایجی است که وجود دارد، ولی فقه اکبر مجموعه ای شامل کلام، عرفان و فلسفه است.
این نگاه جامع در حوزه زندگی هم حضور، بروز و ظهور دارد. به تعبیری دیگر زندگی ما فقط دعا و نیایش و... نیست، بلکه زندگی ما مبتنی بر معارفی است که باید به خصوص در حوزه سبک زندگی متعالی حضور جدی داشته باشد. در واقع کتابی چون «مفاتیح الحیات» آیت الله جوادی آملی در ادامه بحث های فقهی، تفسیری، فلسفی و عرفانی ایشان، یک نوع نگاه به زندگی و زیستن را ارائه می دهد که این نوع نگاه حیات دیگری را ایجاد می کند و در آنجا ما می بینیم که آن نگاه جامع باز هم حضور دارد. یعنی مباحث عبادی در کنار مباحث خاص زندگی اجتماعی و مباحث اخلاقی و فقهی حضور دارد. این نگاه جامع در خود حکمت متعا لیه و سه لایه عرفان، قرآن و برهان نیز حضور دارد و خود را نشان می دهد. اگر ما می خواهیم یک زندگی مفید و موثر داشته باشیم طبیعتا باید نگاهی چند لایه ای و سه مرتبه ای باشد، تا اینکه بتوانیم فضای جامعی را پوشش دهیم. از همین رو ایشان وقتی بحث ولایت فقیه را مطرح می کند، معتقد است که حکمت متعالیه یک ولایت فقیه متعالی را ترسیم می کند و تصریح می دهد که صدرالمتالهین برای فقیهی که فیلسوف نباشد، ولایتی قائل نیست.

این نگاه جامع در حوزه زندگی خود را بیشتر نشان می دهد، زیرا ما نمی خواهیم فقط یک انسان تک ساحتی داشته باشیم و در بعد مادی هم فقط بحث فقه را مدنظر قرار دهیم. در حوزه معنوی هم بحث فقط صرف عبادات نیست. زندگی اگر بخواهد متعالی باشد باید نگاهی جامع در آن حضور داشته باشد و ایشان با ارائه مفاتیح الحیات قصد داشته کلیدهای حیات را ارائه کند و این تبیین یک نوع سبک زندگی متعالی است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12