علامه طباطبایی
سه شنبه - 2020 آوريل 07 - 14 شعبان 1441 - 19 فروردين 1399
424رکورد در مدت زمان 0.015ثانیه
عبارت مورد جستجو :
نشد آن دم که مگر دوست صفایی بکند دل خود بر کَند از جور وفایی بکند
مرحوم علامه این شعر را در پاسخ نامه منظومِ مرحوم «آرام» سرودند.سید ابوعبدلله ناصر الدین حسین آرام(1350-1294)متخلص به آرام، فرزند کوچک تر آیت الله حاج سید نور الدین تفرشی قمی بود. از علم و انساب و رجال بهره فراوان داشت. افزون بر مقام علمی و روحانی، در نویسندگی نیز بنام بود. و گاهی از روی تفنن نیز شعر می سرود. و آثارش در مجله ها و روزنامه های کشور، منتشر می شد. سال ها مدیریت آستان پریْ پاسبان حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) را بر عهده داشت.محبت و اداردتش به اهل البیت (علیهم السلام) چندان بود که به محض شنیدن نامشان، حالش دگرگون می شد. بسیار خوش قلب و خوش محضر بود.و با مرحوم علامه نیز نشست و برخاست داشت.افسوس که «سید» تا پایان عمر، مجرد زیست و از خود فرزندی برجای ننهاد.
شمیم وفا از گلی نشنوم چو بر گلسِتان جهان بنگرم
پورتال علامه طباطبایی همزمان با روز معلم با حضور آیت الله العظمی جوادی آملی یکی از شاگردان ممتاز مرحوم علامه طباطبایی(ره) رونمایی شد.
شعری از مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبایی(رحمه الله علیه) که به مناسبت درگذشت مرحوم آیه الله حجّت سروده اند.
در نامه ای که از روستای "شادآباد" تبریز برای برادرشان، مرحوم آیت الله الهی نوشتند، مشکلات زمین کشاورزی را برشمردند و نامه را با سرودن و نگارش این ابیات به پایان بردند.
سروده ای از مرحوم علامه طباطبایی (رحمه الله علیه)، تقدیم به خوانندگان همیشه همراه
این قصیده تقریبا در سال 1330 شمسی در روستای "زان" (دهی از دهستان آبرود در حومه شهرستان دماوند) زیر درختان ورْس به فارسی سره سروده شد.
شان صدور این شعر از زبان مرحوم علامه: « در ایام تحصیل که در نجف بودم، مدتی ارتباط با ایران به سختی برقرار بود، که موجب فقد زمینه ی مالی و کمبود وسایل اولیه ی رفاه می شد.{به} علاوه، گرمی در نیمی از سال، برای ما مشکلات بیشتر فراهم می کرد.به همین جهت، روزی خدمت استادم، آیت الله قاضی، رسیدم و قصه ی دل با او گفتم. ایشان نصایحی فرمودند آن گاه که از خدمت استاد مراجعت کردم، گویی آنچنان سبک بارم که در زندگی هیچ گونه ملالی ندارم و مضمون پند ایشان را به صورت شعری درآوردم :
عقل مفتاح دین است. یعنی شریعت یک حقیقتی است که قوام ذاتی به خود دارد و وابسته به عقل و فهم بشری نیست. تنها خاصیتی که عقل انسان دارد این است که کلید مخزن شریعت است. اما این کلید هیچ دخالتی در ساختمان شریعت ندارد و فقط برای فتح باب شریعت است. بنابراین هر آنچه انسان نیاز دارد از هدایت و سعادت، در شریعت وجود است.
  • تعداد رکوردها : 424

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12