علامه طباطبایی
سه شنبه - 2020 آوريل 07 - 14 شعبان 1441 - 19 فروردين 1399
424رکورد در مدت زمان 0.031ثانیه
عبارت مورد جستجو :
در آستانه شب قدر قرار گرفته ایم. شب سرنوشت سازی که جمیع مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب به وسیله فرشتگان بر طبق شایستگی ها و لیاقت افراد، و میزان ایمان، تقوا، پاکی نیت و اعمال آنها تعیین می شود. و برخی برآنند که برای هر کس آن مقدر می شود که لایق آن است و به عبارتی زمینه هایش از ناحیه خود او فراهم شده، و شاید از همین روست که به دعا و نیایش و آمرزش خواهی در این شب تأکید شده است. به هر حال مهمترین مناسبت ماه مبارک رمضان، شب قدر است که هماره مورد توجه مؤمنان بوده و خواهد بود. آنچه در پی می آید، بحثی پیرامون شب قدر بر اساس نظرات مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر شریف المیزان است که در دو سوره «قدر» و «دخان » مطرح گردیده است.
به گزارش پرتال اطلاع رسانی علامه طباطبایی از ایکنا، محمدعلی وطن دوست، استاد حوزه و دانشگاه، در روز هفدهم ماه مبارک که مصادف است با معراج پیامبر اکرم(ص) در یادداشتی به «بازخوانی دیدگاه علامه طباطبایی درباره معراج پیامبر(ص)» پرداخته که مشروح آن در زیر می آید
مخالفین شیعه اعتراض می کنند که شیعه وجود امام را برای بیان احکام دین و حقایق آیین و راهنمائی مردم لازم می دانند و غیبت امام ناقض این غرض است؛ زیرا امامی که به واسطه غیبتش ، مردم هیچگونه دسترسی به وی ندارند ، فایده ای بر وجودش مترتب نیست و اگر خدا بخواهد امامی را برای اصلاح جهان بشری برانگیزد قادر است که در موقع لزوم او را بیافریند دیگر به آفرینش چندین هزار سال پیش از موقع وی نیازی نیست .
آیت الله عبدالله جوادی آملی در آیین رونمایی از کتاب «تحریر رساله الولایه» که شب گذشته با حضور رییس مجلس در کتابخانه ملی ایران رونمایی شد، طی یک پیام تصویری درباره این اثر نکاتی را مطرح کرد.
از دید تخصصی و شخصیتی، کمتر مناسبتی بین مرحوم استاد علامه طباطبایی(ره) و شهرام ناظری و علیرضا افتخاری دو خواننده نامدار موسیقی ایران وجود ندارد، اما آنچه در این سیاهه نام علامه نادرِ دوران را در کنار این دو استاد آواز قرار داده، «شعر» است و «موسیقی».
مرحوم علامه طباطبایی(رحمه الله علیه) در طول حیات پربار خویش، آثار علمی بی بدیلی را به جهان اسلام تقدیم کرد که برخی به زبان عربی و پاره ای نیز به زبان شیرین فارسی است. معروف ترین اثر علمی این فیلسوف و اندیشمند بزرگ شیعی، تفسیر فخیم «المیزان فی تفسیر القرآن» است که به تعبیر بزرگان، از صدر اسلام تا کنون، مانند آن نوشته نشده است.
سروده ای کوتاه منسوب به علامح سید محمد حسین طباطبایی(سرحمه الله علیه»
روزگار طباطبایی 13 اردیبهشت 1396 14:44
این شعر، منظومه ای به فارسی سَره و ناتمام است.
ما هم اندر باغ گیتی آشیانی داشتیم ...
میان سروده هایی که برای اهل بیت(ع) به نظم درآمده اند، هستند اشعاری که از زبان علما در رثای مصائب اهل بیت(ع) گفته شده باشند. از جمله این علما می توان به علامه طباطبایی، صاحب تفسیر «المیزان» اشاره کرد. علامه هرچند به عنوان شاعر مطرح نبود، اما شعر خوب می سرود. یکی از ویژگی های مهم اشعار علامه برداشت از احادیث و آیات قرآن کریم است که شعر او را از سروده های بسیاری از شاعران دیگر که تنها با اتکا بر عاطفه زبان به مدح و منقبت ائمه(ع) می پردازند، متمایز می کند. شاید یکی از دلایل این امر اشراف علامه بر آیات و احادیث است که نه تنها اشعار که دیگر آثار او را از علمای عصر خود متمایز کرده است. از مجموع سروده های علامه می توان به مخمسی اشاره کرد که در رثای سالار شهیدان به نظم درآمده است. علامه این مخمس را، که تضمین غزلی از حافظ است، در سال 1328-1327 شمسی سرود و همراه نامه ای به برادر خود، آیت الله الهی، ارسال کرد و در پایان سروده نوشت: «انتظار می رود این اشعار را در مجالس خودتان بخوانید.» این شعر به شرح ذیل است:
  • تعداد رکوردها : 424

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12