علامه طباطبایی
چهارشنبه - 2020 سپتامبر 23 - 6 صفر 1442 - 2 مهر 1399
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223154
تاریخ انتشار : 30 مهر 1396 11:28
تعداد بازدید : 2780

ماجرای عمل بدون بی هوشی علامه طباطبایی از زبان آیت الله جاودان

حجت الاسلام جاودان از علمای اخلاق تهران ضمن ارائه تعریفی از «انسان کامل» و راه رسیدن به این مهم، ماجرای عمل بدون بی هوشی چشم علامه طباطبایی(ره) در لندن را بیان کرد.


حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی جاودان در جلسه اخلاق خود، رابطه میان شخصیت آدمی و میزان همت و اراده او را بیان کرد که متن آن در پی می آید. 

قرآن می فرماید: «إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللَّهِ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السُّوءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ یَتُوبُونَ مِنْ قَرِیبٍ» اگر کسی گناه می کند، گناه برایش پیش می آید. آن کسی که گناه نمی کند کیست؟ می توانیم کسی که گناه نمی کند هم داشته باشیم.

در این شهرمان هم هستند کسانی که گناه نمی کنند. بودند، هستند کسانی که گناه نمی کنند. می شود، گناه نکردن شدنی است. حالا اگر کسی برایش گناه آمد زود توبه کند. اگر زود توبه کند بخشیده می شود، در نامه عمل ثبت نمی شود. اگر ثبت شد یک کمی جبران کردنش سخت می شود.

خودتان مکرر امتحان کردید. در یک صفحه سفید می نویسید بعد پاکش می کنید. هر مقدار هم که پاک کن شما خوب باشد مستحکم هم بکشید، یک جایی می ماند. اما اگر آدم زود توبه کند، دیگر جایش نمی ماند. اگر جایش بماند بعد ممکن است یک کمی روی هم، روی هم جمع بشود مشکل بشود. اگر زود آدم توبه کند؛ آن وقت فرموده اند این توبه اش قبول است. زود هم قبول می شود.

بعد فرمودند اگر کسی تا دم مرگ گناه کرد، این فرد دیگر توبه ندارد. تا آخرین لحظه عمرش داشته گناه می کرده؛ درحالی که داشته گناه می کرده از دنیا رفته است. این توبه ندارد.

خوب بین این دو تا حالت چطور؟ وعده بخشش دادند. قرآن دارد: «یَغفِر الذنوبَ جَمیعا» خدا همه گناهانمان، همه را می بخشد. فقط یک همت می خواهد که آدم برگردد. شخصیت آدم به همتش است. به قدرت عزم و اراده اش هست. همه شخصیت آدم، شخصیت انسانی، به همتش هست.

ببینید هیچ وقت گرگ نمی تواند تصمیم بگیرد که گوسفندی را ندرد. اصلا چنین قدرت تصمیمی ندارد. انسان قدرت تصمیم دارد و انسانیت به آن قدرت تصمیمش است. هر چقدر قدرت تصمیم بیشتری دارد انسانیت بیشتری دارد.

بعضی از بزرگان گفتند: قدرت اراده آدم فارق بین انسان و حیوان است. آنچه که بین انسان و حیوان فرق می گذارد قدرت تصمیمش است. انسان می تواند تصمیم بگیرد. هیچ موجود دیگری نمی تواند تصمیم بگیرد. انسان تصمیم می گیرد علیه خودش، علیه هواها و هوس های خودش. این قدرت فقط خاص انسان است. این بزرگترین جنگ ممکن است که برای انسان پیش بیاید.

اگر انسان بتواند علیه خودش قیام کند و خودش را فتح کند یعنی اختیارش دست خودش بیاید می شود انسان کامل. آدمی که اختیارش دست خودش است می شود انسان کامل. اگر کسی اختیارش دست خودش باشد اختیار عالم هم به دستش می دهند. می تواند از درب های بسته و قفل شده هم عبور کند.

* ماجرای عمل بدون بی هوشی علامه طباطبایی

مرحوم آقای طباطبایی رفته بودند لندن برای معالجه قلب؛ درون چشمانشان رگه های خونی بود. آن آقایان گفتند آقا اگر اجازه بدید این رگه های خونی را می توانیم از چشم شما در بیاوریم. فرمودند عیب نداره. گفتند مثلا فردا صبح تشریف بیارید بیمارستان فلان. دوستانشان اطرافشان بودند. ایشان رفتند بیمارستان. صبح آمدند. خب آقا اجازه بدید همین الان ما شما را بی هوش می کنیم، یک بی هوشی نیم ساعتی و شما را عمل می کنیم. ایشان فرمودند احتیاجی نیست من را بی هوش کنید. خب نمی شه آقا! چاقوی جراحی می خواهد در چشم شما عمل کند. چشم اجازه نمی دهد. فرمودند نه لازم نیست. آقا چطور می شود لازم نیست؟ فرمودند چشم من دست خودم است، پلک من دست خودم است. اختیار پلکم دست خودم است. عمل کردند دیدند بله ایشان می توانند نیم ساعت، سه ربع پلکشان را باز نگه دارند!

داستان البته خیلی است. نمی خواهم بیشتر عرض کنم. عالم در دستش میاید. نه فقط گوشش. اگر کسی هوا و هوسش دست خودش آمد گوشش، چشمش، عالم در مشتش می شود.

یک ذره همت کنیم، این سفره برای همه پهن است. این سفره، سفره اختیارداری است، شما هم می توانید اختیاردار بشوید؛ می توانی اختیاردار بر جهان بشوی!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12