علامه طباطبایی
سه شنبه - 2020 آوريل 07 - 14 شعبان 1441 - 19 فروردين 1399
424رکورد در مدت زمان 0.015ثانیه
عبارت مورد جستجو :
سنن النبی کتابی است که علامه طباطبایی برای عمل شخصی خویش گرد آوری کرده بودند و در زمان حیات شان با نظر خود علامه به چاپ رسید. علامه مکرّر این کتاب را به دوستان و آشنایان هدیه می دادند.
علامه طهرانی، نویسنده کتاب مهر تابان، از آیة الله حاج شیخ صدر الدّین حائرى نقل می کند که: من از أخ الزّوجة خود جناب حجّة الإسلام حاج شیخ حسن آقا پهلوانى نمکى طهرانى شنیده بودم که درباره علّامه مى گفتند که: ایشان گفته اند: در زمان کودکى هیچ فکر ایشان خوب کار نمى کرد و مطالب استاد را نمى فهمیدند؛ بالاخره در بیابان سجده‏اى بجا آوردم و با خدا گفتم: یا مرگ یا فهم!
دربارة صابئی ها و عقاید آنها دیدگاه های مختلفی از طرف محققان و دانشمندان، ابراز شده است آنچه در تاریخ از آنها نقل شده، این ست که این گروه قبل از ظهور آیین زردتشت زندگی می کرده اند و به تدریج، بین النهرین مرکز جمعیتی آنها شده است. و به مرور زمان ادیان دیگر را نیز پذیرفته اند. در نوشتار حاضر، صاحب تفسیر المیزان، به نقل از ابوریحان بیرونی به توضیح چند و چون آئین صابئیان پرداخته است.
شعر معروف "مهر خوبان" که از قریحه سرشار و طبع روان مرحوم علامه طباطبایی تراویده است.
مرتاضی از هند به قم آمده بود و ادعاهای عجیبی داشت؛ مانند این که می گفت می تواند انسان را با نیروی روحی اش از زمین بلند کند؛ و راست هم می گفت و چند تن را از زمین بلند کرده بود. روزی به جمع ما آمد. دوستم، آیة الله سید موسی صدر- که آن زمان اول جوانی اش بود- به وی گفت: «اگر می توانی مرا از زمین بلند کن.» مرتاض گفت: «درون آن سینی بزرگ بنشین.» ما با خود فکر کردیم سید موسی صدر حالا وِردی یا ذکری می گوید و جادوگری این مرتاض را باطل می کند اما مرتاض کمی تلاش کرد و آقا موسی را با سینی حدود یک متر به هوا برد .
مباهله، دومین معجزه ماندگار حضرت خاتم(صلی الله علیه و آله وسلم) است که نه به عنوان یک رویداد تاریخی که در یک برهه از زمان و در یک محدوده جغرافیایی خاص به وقوع پیوسته باشد بلکه به عنوان یک قاعده عمومی و یک معجزه همیشه زنده، در طول اعصار و امصار، همچنان در بستر تاریخ، هماورد می طلبد. آنچه می خوانید گزارشی است از پاره ای از مباهلات انجام شده در طول تاریخ.
در سال ۱۳۹۰ قمری (۱۳۴۹ شمسی) همایش بزرگداشت قاضی نور الله شوشتری در لکهنو برگزار شده و علمای ایران با آن همکاری داشته اند. از جمله در تاریخ آیة الله سید محمد هادی میلانی می خوانیم که پیامی در ۲۸ رجب ۱۳۹۰ ق. به این همایش فرستاده که متن آن در کتاب علم و جهاد ج ۱ ص ۱۹۳ تا ۱۹۸ [قم: لسان صدق، ۱۴۲۷ ق.] آمده است. علامه سید محمد حسین طباطبایی (صاحب تفسیر المیزان) نیز پیامی به این همایش فرستاده است که به نقل بخش فارسی سایت مکتبة الامام امیرالمؤمنین علیه السلام (کتابخانه ای که علامه امینی درنجف بنیان نهاده) متن پیام به این شرح است:
درباره فرازهای پایانی دعای عرفه، اختلاف نظر وجود دارد. از قدما مرحوم علامه مجلسی معتقد است که این فقرات در نسخه قدیمی کتاب الاقبال مرحوم سید نیامده. از معاصرین نیز حضرت آیت الله شبیری زنجانی بر این باورند که این فرازها از منشآت برخی از مشایخ صوفیه در قرن هفتم است.
آنچه می خوانید بخشی از بیانات استاد ربانی گلپایگانی است که در دروس "کاربردهای عقل و نقل" به مناسبتی، به طرح دیدگاه علامه طباطبایی در مساله "قضا و قدر" پرداخته و خلاصه ای جالب از دیدگاه علامه را تبیین کرده است.
ی تردید بعد از ملا صدرا، آقا علی مدرس بزرگترین حکیم و فیلسوف ایرانی است که ابتکارات مهمی در مباحث فلسفی دارد. از ویژگی های او این بود که برخلاف بسیاری از دیگر اتباع ملاصدرا مبانی و مباحث فلسفی را با مباحث عرفانی مکتب شاگردان ابن عربی نمی آمیخت.
  • تعداد رکوردها : 424

درباره علامه محمد حسین طباطبایی

علامه طباطبائی، فیلسوف، عارف، مفسر قرآن، فقیه و اسلام شناس قرن بود. مظهر جامعیت، اوج اندیشه، بلندای معرفت، ستیغ صبر و شکیبایی و سینه سینای اسرار اولیای الهی بود. زمین را هرگز قرارگاه خود نپنداشت؛ چشم به صدره المنتهی داشت و سرانجام در بامدادی حرن انگیز چهره از شیفتگان و مریدان خود مستور ساخت و آنان را که از شهد کلام و نسیم نگاه و فیض حضورش سرمست بودند در حسرتی ابدی باقی گذارد.
allameh@allametabatabaei.ir
021-81202451
تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، نبش حجت دوست، پلاک 12